Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - Protágoras

09. duben 201510:04Autor Eva Solanská


Co je a co není a jak můžeme vědět, že něco není a jak můžeme vědět, že něco je, nebo že něco možné není a něco je?

 

Vždycky, téměř za jakékoli situace vycházíme jen z toho, co můžeme vidět na vlastní oči, nebo z toho na co si můžeme sáhnout, popřípadě (zcela výjimečně) z toho, co nám tak obrazně a barvitě líčí náš otravný soused nad čtvrtým pivem, jednoduše řečeno, věříme a jsme přesvědčeni jen o tom, s čím máme nějakou vlastní zkušenost. Což je naprosto skvělé, neboť díky tomu, že vycházíme z vlastních zkušeností, poznatků našeho okolí, nebo ze zkušeností našich předků, všude ve světě vládne mír a klid lidé se navzájem milují, navzájem si nic nezávidí, nikdo neprahne po moci a netouží po nadvládě, protože jak všichni víme – nedopadá to zrovna dobře a nemá to smysl.

 

Ovšem opustíme-li od toho, jak jsou lidé naprosto poučitelní, což jen velice úzce souvisí s tématem..

 

Ani jedna z věcí, kterou jsem zmínila v předešlých odstavcích, neznamená a ani není důkazem toho, že věci, které nejsou nijakým nám známým způsobem prokazatelné, neexistují, nebo jsou nemožné.  Je docela až krutě omezené myslet si, že jsme jen my v celém širém vesmíru, že zvířata a věci zvládnou jen to, co zvládnou. Tahle myšlenka trpce bolí a obrovským kladivem zatlouká naši inteligenci hluboko, hluboko pod zem.

 

Jak si můžeme být jisti tím, že něco musí být výhradně takto a není možnost, aby to mohlo být jinak, aby se stalo něco, co popírá veškeré fyzikální zákony, nebo aby existovalo něco, co jsme nikdy neměli možnost spatřit? Pravdou je, že si tím nemůžeme být zcela jisti nikdy, ale řekla bych, že i když to svým způsobem popíráme, tak někde v hloubi duše tušíme nejen svou, ale celou lidskou omezenost, kterou s takovou hrdostí ukazujeme světu.

 

Víte, veškerá lidská omezenost by nejspíš nebyla tak hrozná, tak ubíjejí a především tak směšná, kdyby nás dav nestahoval s sebou, protože když už máme pocit, že se nám stalo něco neuvěřitelného, něco, o čem tady celou dobu mluvím - okolí nás má za blázny, žvanily, lháře a co hůř, co je na tom tak srdcervoucí, moji drazí, my jim to uvěříme.

 

Vždyť jak můžeme vědět, že nezvládnou víc? A co je vlastně víc? Kdo udává limit toho, co jsme schopni dokázat a co je možné, abychom dokázali?  To, že nezvládneme víc, je stejně naivní, jako myslet si, že jsme ve vesmíru sami, vždyť je to naprosto do nebe volající nesmysl. Vesmír je něco obrovského, něco co není v našich silách pořádně vidět a prozkoumat a když už, tak jen ve velmi omezeném měřítku. Jak by tedy bylo možné, abychom zde byli sami. Vesmír je jen jeden z mnoha příkladů, který by se zde dal uvést, ale myslím, že je zcela zřejmé, co tím chci říct.

 

Na konci bych se chtěla vrátit opět na začátek: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. Všechno závidí na tom, jak se člověk rozhodne danou věc ohodnotit - je jen to, co člověk řekne, že opravdu je a není to, co člověk řekne, že není. Myslím, že je to více než jasné, ale jak můžeme vědět, že to, co je, doopravdy je, kdo mi zaručí, že tohle všechno není jen sen, že tohle všechno není jen myšlenka, nějaký shluk kvarků, který se nevyvedl, a který teď bloudí vzduchoprázdnem a my jsme jen záblesk toho, co zbylo, třeba jsme jen jiskrou. Jiskrou něčeho, na co někdo kdysi dávno myslel, jiskrou něčeho, co kdysi dávno někdo řekl a všechno okolo nás, stromy, zvířata, lidé jsou jen výplodem jakési fantazie, jakési sítě dávno zatracených vzpomínek, které pomalu, ale jistě odeznívají.

 

Takže mi prosím řekněte, jsoucí věci opravdu jsou? 

Sdílet článek YCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - ProtágorasYCube: Člověk je mírou všech věcí. Jsoucích, že jsou, nejsoucích, že nejsou. - Protágoras